چگونه مزاج خود را بشناسیم

چگونه مزاج خود را بشناسیم؟

اینکه بتوانیم مزاج خود را بشناسیم تاثیرات فراوانی در زندگی و سلامت بدن ما خواهد داشت. با شناخت مزاج خود می توانیم با رعایت یک سری اصول و داشتن یک رژیم غذایی مناسب، از بسیاری از بیماری ها و درد های بدن رهایی پیدا کنیم. مزاج های اصلی شامل مزاج سرد، مزاج گرم، مزاج خشک و مزاج تر می باشند. اکثر افراد دو مزاج را باهم دارند، بنابراین مزاج گرم وخشک، سرد و خشک، گرم و تر و سرد و تر نیز جز مزاج ها به حساب می آیند. ودر نهایت بعضی افراد دارای مزاج خنثی هستند. بنابراین در مجموع نه مزاج مختلف می تواند در افراد وجود داشته باشد (که اکثرا مزاج های ترکیبی را دارند). در ادامه با علائم و نشانه های مزاج های مختلف و راه های مقابله با آن آشنا می شویم.

با دانستن علائم فردی، مزاج خود را بشناسیم

  • اگر رنگ پوست شما سرخ است، جوش و دمل در بدنتان ظاهر می شود، دچار خواب آلودگی می شوید و احساس کسالت و سنگینی می کنید، پشت هم خمیازه می کشید و تمایل زیادی به روابط جنسی و خوش گذرانی دارید، دچار مزاج گرم و تر هستید. وظیفه ما این است که مزاج خود را بشناسیم و آن را معتدل کنیم.
  • اگر پوست زرد رنگ، بی قراری، تشنگی زیاد و تکرر ادرار، لجبازی و شتاب زدگی، استرس، دلشوره و اضطراب، ریزش مو در جوانی، گر گرفتگی، زود جوش آوردن، زیاد عرق کردن، تکبر و دیر خوابیدن در شب از علائم شماست، طبع گرم و خشک دارید.
  •  اگر به دنبال این هستیم تا مزاج خود را بشناسیم و با علائمی نظیر یبوست، وسواس فکری و عملی، افسردگی، تیرگی رنگ بدن، پوست، مدفوع و ادرار، تیزبینی و عاقبت اندیشی و سنگین و وزین بودن در خود روبه رو می شویم، نشان از طبع سرد و خشک دارد.
  •  اگر در خود سفیدی و نرمی پوست، سردی بدن به خصوص دست و پا، فراموشی و کم کاری ذهن، فرسودگی اعضای بدن، بی حالی، کم حرف زدن، سرمایی بودن، مدفوع بد بو، ترش کردن، بی نظمی در زمان خواب، و حساس و زود رنج بودن را مشاهده می کنید، قطعا طبع سرد و تر دارید.
بیشتر بخوانید:  خرید دمنوش نیوشا به صورت اینترنتی

مزاج با تغذیه

مزاج خود را بشناسیم و با تغذیه مناسب آن را متعادل کنیم

با مصرف یک سری مواد غذایی می توانیم مزاج خود را متعادل کنیم. این مواد غذایی برای طبع های مختلف به شرح زیر است:
  • مصرف آلوی خشک، مداومت بر خوردن کاهو، برگ چغندر و انار به متعادل کردن مزاج گرم و تر کمک می کند.
  • با خوردن غذا های گرمی، خوردن یک قاشق عسل در ناشتا و خوردن غذا های آبکی طبع سرد و خشک خود را ملایم کنید.
  • با خوردن سرکه، آلوی سیاه تازه، ماهی بریان و نوشیدن آب سرد و مصرف غذا های سرد، مزاج گرم و خشک خود را متعادل کنید.
  • با مصرف پیاز، عسل و سیب، مداومت بر خوردن ساقه ترب، جویدن کندر تر، مصرف روغن زیتون، مصرف آب جوشیده ولرم در ناشتا و زیاد حمام گرفتن، مزاج سرد وتر خود را متعادل کنید.
با مطالعه مزاج صفرا (گرم-خشک)، مزاج خود را بشناسیم
با مطالعه مزاج دم (گرم-تر)، مزاج خود را بشناسیم
با مطالعه مزاج سودا (سرد-خشک)، مزاج خود را بشناسیم
با مطالعه مزاج بلغم (سرد-تر)، مزاج خود را بشناسیم
مزاج شناسی
در صورتی که مزاج خود را بشناسیم، می توانیم با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالم تر از بسیاری از بیماری رهایی پیدا کنیم. برای اینکه بتوانیم طبع یا مزاج خود را بشناسیم و در صورت لزوم آن را اصلاح کنیم، نیاز است تا با مفهوم خلط و انواع آن آشنا شویم. بعد از آشنا شدن با آن می توانید از تست های مختلف تشخیص طبع یا مزاج استفاده کرده و از مزاج خود مطلع شوید. این تست ها معمولا شامل یک سری از سوالات هستند. در نهایت پاسخ شما به این سوالات مشخص کننده ی طبع یا مزاج شما است. در رگ های هر فرد رطوبتی جاریست که به آن خلط می گویند. خلط به چهار دسته تقسیم می شود. صفرا، بلغم، سودا و دم اخلاطی هستند که وجود دارند و هر کدام از ترکیب دو طبع یا مزاج به وجود می آیند. در نهایت با توجه به ترکیب خلط های متفاوت مزاج بدن هر فرد سرد، گرم، تر یا خشک می باشد. لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع مزاج کلی فرد ترکیبی از از دو طبع می باشد.

با مطالعه مزاج صفرا (گرم-خشک)، مزاج خود را بشناسیم

افرادی که مزاج گرم و خشک دارند فعالیت بدنی زیادی دارند و معمولا گرمایی هستند. افراد زود جوشی هستند. اغلب دارای پست های مدیریتی هستند و در این پست ها موفق هستند. اما بعنوان یک مدیر زود جوش می آورند و عصبانی می شوند و زود هم پشیمان می شوند. بیشتر باید از غذاهای سرد استفاده کنند. در اوایل صبح دهانشان معمولا تلخ است.

با مطالعه مزاج دم (گرم-تر)، مزاج خود را بشناسیم

افرادی را معمولا مشاهده می کنید که صورت برافروخته ای دارند. این افراد مزاج گرم و تر دارند و فشار خونشان بالاست. این افراد اگر کاری به آن ها سپرده شود به خوبی از پس انجام آن بر می آیند، اما نیاز به یادآوری و پیگیری دارند، در غیر اینصورت یا کار شما را دیر انجام می دهند و یا اصلا انجام نمی دهند. این افراد معمولا خوش اخلاق هستند و از زمان گذراندن با آن ها لذت می برید. همچنین اشتهای خوبی دارند و زیاد می خوابند.

با مطالعه مزاج سودا (سرد-خشک)، مزاج خود را بشناسیم

این افراد به نظر می رسد که همیشه خسته هستند. انرژی پایینی دارند، توانایی آن ها در انجام کار ها بسیار کم است و افراد فعالی به حساب نمی آیند. معمولا به دلیل نامناسب بودن جریان خون در بدن دچار کم خونی و تیرگی پوست هستند. از نظر ظاهری استخوانی و لاغر هستند و به افسردگی و وسواس مبتلا هستند. اگر این افراد مزاج خود را بشناسند به راحتی می توانند آن را اصلاح کنند.

با مطالعه مزاج بلغم (سرد-تر)، مزاج خود را بشناسیم

مانند افراد گروه مزاج دم، این گروه هم خوش اخلاق هستند. دارای چربی بدنی بالا و مشکلات اضافه وزن هستند. رطوبت بدن زیادی دارند و تعرق بالایی دارند. اشتهای زیاد و سوخت و ساز بدنی پایین دارند که موجب افزایش وزن آن ها می شود.
با دانستن این نکات می توانیم مزاج خود را بشناسیم و آن را اصلاح کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *